Kotwy do betonu komórkowego
Beton komórkowy to jeden z materiałów, który jest dość powszechnie wykorzystywany w budownictwie. Ma on swoje zalety, do których zaliczyć można jego porowatość oraz względną lekkość. Trudno jednak często wbić w niego śrubę lub gwoździa – w takich sytuacjach należy wspomóc się użyciem kotew. Czym są kotwy i jak dobrać je do danego betonu komórkowego?
Czym jest beton komórkowy?
Ten, kto stawiał dom na pewno zetknął się choć raz z betonem komórkowym. Beton tego typu jest dość powszechnie stosowany w budownictwie, jego receptura jest wciąż udoskonalana tak, by cechował się coraz lepszymi właściwościami.
Beton ten cechuje się sporą porowatością, dlatego też jest to najlżejsza forma betonu. Pory te (komórki) powstają w procesie wytwarzania tego rodzaju betonu – dokładniej rzecz ujmując dzieje się tak na skutek wprowadzenia gazu do przygotowywanej, betonowej mieszanki. Gazem ten jest najczęściej powietrze, które ostatecznie może stanowić nawet do 85% objętości danego kawałka betonu komórkowego. Ponadto beton komórkowy dzielimy jeszcze na pianobeton i gazobeton.
Materiał ten składa się ponadto z wapna i z cementu, a jedną z jego największych zalet jest dobra izolacyjność. Jest wytrzymały, łatwy w obróbce, a to sprawia, iż tak często wykorzystuje się go w budownictwie. Ważną cechą betonu komórkowego jest także jego wysoka ognioodporność, nienagrzewanie się oraz nie wydzielania żadnych szkodliwych substancji (jest to materiał bardzo ekologiczny).
Jak w betonie komórkowym stosować kotwy?
Kotwa (kołek, łącznik, ankier) to jeden z rodzajów mocowania mechanicznego, który jest dość powszechnie stosowany w budownictwie. Jest to łącznik dość uniwersalny w użyciu, a przy tym bardzo wytrzymały. Kotwa ma za zadanie połączyć ze sobą dwa elementy konstrukcyjne tak, by te się nie przesuwały, nie obracały, etc. Stosowanie kotew w konstrukcjach przekłada się na trwałość tychże konstrukcji jak i na bezpieczeństwo ich użytkowania.
W zależności od tego, do czego zamierzamy użyć daną kotwę, można wybrać odpowiedni jej rodzaj. I tak – odróżniamy kotwy stalowe (mechaniczne), chemiczne oraz kotwy do ziemi. Kotwa stalowe (nierdzewna lub ocynkowana) będzie najodpowiedniejsza do użycia jej do betonu komórkowego, służy ona bowiem łączeniu warstw murowanych ścian ze sobą. Może w tym zadaniu zastąpić np. wieńce lub nadproża. Dodatkowo kotwy dzielą się również na te rozporowe oraz wklejane.
Kotwy, które oferujemy w Stalmut cechują się optymalnym rozparciem i najlepszymi parametrami nośności. Takie cechy pozwala uzyskać inteligentny system mocowania, jakim cechują się te elementy.
W naszym sklepie znajdziesz różne rodzaje kotew, które można użyć zgodnie z ich przeznaczeniem. Jesteśmy hurtownią, w której poza kotwami dostaniesz także każdy rodzaj śrub, nakrętek, podkładek i innych elementów złącznych, niezastąpionych w łączeniu różnorakich konstrukcji. Nasz asortyment obejmuje kotwy pierścieniowe, rozporowe i dwurozporowe, kotwy wkręcane i inne. Jeśli masz problem z wyborem, zawsze służymy klientom odpowiednim wsparciem merytorycznym.